fbpx

Augmentace – doplnění kosti

Pokud je v čelisti nedostatek kosti, provádíme i náhradu kosti. Podle situace provádíme tyto zákroky:

 

Malá horizontální kostní augmentace

Pokud chybí kost jen horizontálně, stačí po zavedení implantátu na jeho přední stranu přidat mix partikulí vlastní kosti a kosti syntetické nebo bovinní, tento mix se pak přikryje speciální membránou, která se zafixuje titanovými piny (malé připínáčky) a zašije.

 

Po tomto zákroku dále musí ještě následovat zvětšení objemu měkkých tkání okolo implantátu.

 

Velká horizontální i vertikální augmentace kostním blokem

Tuto operaci provádíme tam, kde se nám na předoperačním CBCT vyšetření nalezne nedostatek kosti jak v horizontálním tak i ve vertikálním směru. Zde je indikováno zvětšení kostního objemu transplantací vlastního kostního bloku. Nejčastěji z oblasti dolní čelisti, kde se normálně nacházejí zuby moudrosti méně často z oblasti brady, odebereme kostní bloček, který upravíme do požadované velikosti, a pomocí 2 šroubků ho fixujeme do místa, kde nám kost chybí, okolí zase vyplníme partikulemi vlastní nebo bovinní kosti, překryjeme membránou a zašijeme. Po 5 měsících můžeme zavést zubní implantát.

Po tomto zákroku dále musí ještě následovat zvětšení objemu měkkých tkání okolo implantátu.

 

Velká horizontální i vertikální augmentace zesílenou nevstřebatelnou membránou nebo titanovou mřížkou

Při chybění kosti ve velkém rozsahu, je někdy nutno vybudovat kost vertikálně i horizontálně v tom případě můžeme použít zesílenou nevstřebatelnou membránu z Goretexu nebo speciální na míru vyrobenou titanovou mřížku, kterou vyformuje do požadovaného tvaru čelisti a vyplníme mixem vlastních kostních partikulí a bovinní kosti. Po překrytí vstřebatelnou membránou a sešití čekáme minimálně 6-9 měsíců, kdy můžeme mřížku nebo nevstřebatelnou membránu odstranit a zavést zubní implantáty.

Po tomto zákroku dále musí ještě následovat zvětšení objemu měkkých tkání okolo implantátu.

 

Velká horizontální augmentace kostním blokem

Tuto operaci provádíme tam, kde na předoperačním CBCT vyšetření nalezneme nedostatek kosti v horizontálním směru a zbývající kost je tak tenká, že do ní nelze zavést ihned implantát. Zde je indikováno zvětšení kostního objemu transplantací vlastního kostního bloku. Nejčastěji z oblasti dolní čelisti, kde se normálně nacházejí zuby moudrosti méně často z oblasti brady, odebereme kostní bloček, který upravíme do požadované velikosti, a pomocí 2 šroubků ho fixujeme do místa, kde nám kost chybí, okolí zase vyplníme partikulemi vlastní nebo bovinní kosti, překryjeme membránou a zašijeme. Po 5 měsících můžeme zavést zubní implantát.

Ukázka zubní augmentace

Po tomto zákroku dále musí ještě následovat zvětšení objemu měkkých tkání okolo implantátu.

 

Sendvičová osteotomie

Tato technika spočívá v zákroku, kdy se část kosti nad nervem v dolní čelisti oddělí, tak aby zůstala pokud možno co nejvíce spojená s okolními měkkými částmi. Ty ji zajistí výživu, ale umožní posunutí tohoto fragmentu nahoru. V této pozici se pak přichytí pomocí malých osteosyntetických dlažek a šroubků. Prostor mezi kostí se vyplní mixem partikulí vlastní kosti a kosti syntetické nebo bovinní. Ta se asi za 5 měsíců přemění ve vlastní kost a pak už můžeme zavádět implantáty. Po tomto zákroku dále musí ještě následovat zvětšení objemu měkkých tkání viz. Chirurgie měkkých tkání okolo implantátů.

Po tomto zákroku dále musí ještě následovat zvětšení objemu měkkých tkání okolo implantátu.

 

Distrakční osteoneogeneze

Je biologický proces novotvorby kosti, lze tak, s určitou mírou zjednodušení říci, že kost zase naroste. Technicky se začíná stejně jako u sendvičové osteotomie, kost nad nervem v dolní čelisti oddělíme, tak aby zůstala pokud možno co nejvíce spojená s okolními měkkými částmi. Ty jí zajistí výživu, ale umožní posunutí tohoto fragmentu nahoru, nasadíme na oba fragmenty mechanický nástroj, tzv. distraktor. To je v podstatě roztlačný šroub, dostatečně mechanicky pevný, aby mechanicky udržel fragmenty kosti v dobré pozici. Týden drží distraktor fragmenty v těsném kostaktu, jak byli před operací, to zajistí, že mezi nimi vznikne tzv. vazivový kostní svalek. Ten má dvě unikátní vlastnosti. Je natažitelný a stále si zachovává jedinečnou schopnost se změnit v kost. Asi po týdnu pacient sám začne otáčet šroubem distraktoru a tento svalek natahuje. Nejdříve málo na konci období asi o 1 mm za den. Tím kost i měkké tkáně rostou. Natahování kosti trvá 2-4 týdny a není bolestivé. Pak musí zůstat distraktor v ústech ještě minimálně 2,5 měsíce a pak se musí vyndat a lze zavádět implantáty.

Po tomto zákroku dále musí ještě následovat zvětšení objemu měkkých tkání okolo implantátu.

Distrakce má výhodu v tom, že je to nejrychlejší proces novotvorby kosti , naprosto fysiologický, nemusí se přidávat žádný kostní mix a má nejméně komplikací. Nevýhodou je především samotná přítomnost distraktoru, která mechanicky vadí v ústech po celou dobu hojení a vyšší cena.

 

Guided Bone Regeneration – řízená tkáňová regenerace

Při chybění kosti ve velkém rozsahu , je někdy nutno vybudovat kost vertikálně i horizontálně v tom případě můžeme použít zesílenou nevstřebatelnou membránu z Goretexu nebo speciální na míru vyrobenou titanovou mřížku, kterou vyformuje do požadovaného tvaru čelisti a vyplníme mixem vlastních kostních partikulí a bovinní kosti a zafixujeme na místě za pomocí malých titan šroubků nebo pinů (malé titanové připínáčky). Po překrytí vstřebatelnou membránou a sešití čekáme minimálně 6-9 měsíců, kdy můžeme mřížku nebo nevstřebatelnou membránu odstranit a zavést zubní implantáty.

Po tomto zákroku dále musí ještě následovat zvětšení objemu měkkých tkání okolo implantátu.

Ukázka ortodontické přípravy před implantací

Socket preservation


Objednání

Tel.: 271 750 826 nebo 777 273 777
Mail: [email protected]

Rezervace termínu

PROČ si nás vybrat

• nadstandardní rozsah služeb
• výjimečná kvalita péče
• absolutní diskrétnost
• vysoká etika ošetřování
• jednoznačná cenová politika

KDE NÁS NAJDETE

Soběslavská 2062/44
130 00 Praha 3 Vinohrady

Hned u metra Želivského (trasa A)

Mapa

Streetview