fbpx

Chrápání a spánková apnoe

Chrápání každý z nás zná. Naproti tomu obstrukční spánková apnoe je relativně „nová“ nemoc, která začala být zkoumána v 90- tých letech, minulého století až s masovým rozvojem výpočetní techniky a možnosti monitorovat mnoho životních funkcí během spánku.

Obstrukční spánková apnoe – dále jen OSA, se projevuje zástavou dechu ve spánku, je způsobena nejčastěji zapadáním jazyka. Ten je neúměrně velký k velikosti dutiny ústní a to velmi často protože celá dolní čelisti je malá.

Zatímco chrápání považujeme spíše za „kosmetickou“ vadu, zástavy dechu ve spánku představují vážný zdravotní problém, který zkrátí průměrně věk postiženého pacienta o 15 let!!! Když se během spánku opakovaně dusíte, má to negativní vliv na Vaše srdce, plíce, mozek, náladu, nemůžete zhubnout, poklesne Vaše celková výkonnost a na mnoho dalších zdravotních komplikací. Pokud Vám někdo z rodiny řekne, že během spánku nedýcháte, doporučujeme Vám navštívit www.sleep-society.cz a objednat se na vyšetření do spánkové poradny.

Léčba tohoto onemocnění je v podstatě dvojí chirurgická a nechirurgická. Nechirurgická spočívá v aplikaci nosní masky na nos před každým usnutím. Tato maska je spojena s malým ventilátorem, který vhání mírně vyšší tlak vzduchu do horních cest dýchacích a nafukuje je. Také proto se nazývá léčba pozitivním přetlakem, pro mnoho zvláště mladých lidí je tato terapie „sociálně“ málo akceptabilní a vnitřní měřící přístroje z těchto ventilátorů nám ukazují, že jejich používání je maximálně 60%.

Chirurgická terapie je v podstatě jenom jedna jediná a to je předsunutí horní a dolní čelisti dopředu, jak to děláme pro skusové vady při ortognátní chirurgii (viz zde). Je to operace, která má téměr 100% účinnost a představuje jednorázové řešení závažného problému, kterým je obstrukční spánková apnoe. Na toto téma jsem publikoval řadu článků do zahraničních i tuzemských odborných časopisů a mám největší soubor odoperovaných pacientů v ČR (viz zde).

Žádná jiná chirurgická metoda nemá dostatečnou účinnost, zákroky na měkkých tkáních v ORL oblasti jsou obecně určené pouze k odstranění chrápání a pro léčbu obstrukční spánkové apnoe jsou minimálně účinné až neúčinné.

Pokud máte problém s chrápáním nebo se zástavami dechu ve spánku prosím neváhejte nás kontaktovat.


Objednání

Tel.: 271 750 826 nebo 777 273 777
Mail: [email protected]

Rezervace termínu

PROČ si nás vybrat

• nadstandardní rozsah služeb
• výjimečná kvalita péče
• absolutní diskrétnost
• vysoká etika ošetřování
• jednoznačná cenová politika

KDE NÁS NAJDETE

Soběslavská 2062/44
130 00 Praha 3 Vinohrady

Hned u metra Želivského (trasa A)

Mapa

Streetview