fbpx

Rozšíření čelisti (HYRAX)

Chirurgické rozšíření horní čelisti představuje zákrok, který se provádí v případě, že pacient má užší horní čelist a je již ve věku, kdy mu na patře srostl kostní šev. Ten je zhruba do 15 roku života měkký a dá se roztáhnout, někdy se hovoří i o roztržení jen pomocí ortodontického aparátu nazvaného Hyrax. Pokud již šev zaroste, je třeba ho chirurgicky rozvolnit. To se dělá ze shora ze strany nosu z nářezu dásně nad horními zuby.

Aparát Hyrax je určen k rozšíření horní čelisti. Důsledkem zúžené horní čelisti může být zkřížený skus, vysoká klenba patra, omezené nosní dýchání, vychylování dolní čelisti ve skusu a později též její asymetrický růst. Často také dochází k omezení růstu dolní čelisti, předkusu horních řezáků a neestetickému profilu obličeje.

Zúžený horní zubní oblouk se někdy spojuje s malým rozměrem horní čelisti. Dolní čelist pak přesahuje ve všech rozměrech (tzv. podkus – pseudoprogenie).

Další komplikací bývá obvykle nedostatek místa pro zuby se stěsnáním řezáků a poruchami růstu a postavení špičáků.
Hyrax je přístroj, který dokáže spolehlivě, rychle a bez větší zátěže pacienta rozšířit horní oblouk a tím podpořit růst okolních tkání. Je pevně připevněn na zubech a po ukončení léčby se snímá bez poškození zubů.

Pokud se nasadí před dokončením růstu (okolo 15 let věku), kdy ještě není patrový kostní šev srostlý roztažení čelisti je velmi jednoduché. Problémy nastávají v pozdějším věku, Hyrax není schopný srostlý šev roztáhnout a je nutné provést chirurgické uvolnění.

Tato operace se nazývá chirurgicky asistovaná rychlá maxilární expanze, jinak SARME. Při ní chirurg z řezu v dásni asi 1 cm nad horními zuby povolí kostní spojení na patře a nad kořeny horních zubů. Výkon trvá asi 40 minut a dělá se v celkové anestesii. Pobyt v nemocnici je 2 až 4 dny.

Pooperační obtíže jsou minimální, je to především menší otok tváří a někdy i občasné krvácení z nosu. Výjimečně může vzniknout hematom okolo očí. Výčet ostatních možných komplikací je uveden v obecném poučení před ortognátní operací. Existují dvě specifické komplikace vyplývající z faktu, že se musí kost rozpoltit mezi středními předními zuby. Může dojít k tzv. odumření nervu v zubu. To je důsledkem přerušení krevního zásobení zubu, které ve výjimečných případech křížit rovinu operace a tak se přeruší. Tato komplikace se řeší později vyčištěním a vyplněním kořenového kanálku zubu. Druhou vzácnou komplikací je pak mírný ústup dásní mezi předními zuby. To je zapříčiněno dvěma faktory. Nedokonalou ústní hygienou a onemocněním dásní před operací. Nebo nedokonalým vytvořením kosti v místě rozpolcení což je často zapříčiněno nedodržováním rychlosti a četnosti otáčení roztlačného šroubu aparátu Hyrax.

Poučení o aktivaci přístroje Hyrax (PDF, 242kB)


Objednání

Tel.: 271 750 826 nebo 777 273 777
Mail: [email protected]

Rezervace termínu

PROČ si nás vybrat

• nadstandardní rozsah služeb
• výjimečná kvalita péče
• absolutní diskrétnost
• vysoká etika ošetřování
• jednoznačná cenová politika

KDE NÁS NAJDETE

Soběslavská 2062/44
130 00 Praha 3 Vinohrady

Hned u metra Želivského (trasa A)

Mapa

Streetview