fbpx

Obrácený skus (podkus)

Obrácený skus (nazývá se i podkus) anebo velká dolní čelist.

Jedná se o vadu, která je velmi neestetická – zvláště u žen. Dolní čelist a brada prominuje obličeji, dolní zuby jsou před horními, mají tedy „podkus“. Dále je často přítomný problém se zavřením úst rty, a při mluvě nebo úsměvu nejsou vůbec horní zuby vidět.

Tento stav je způsoben dvěma příčinami. První je opravdový velký růst dolní čelisti ve všech 3 rovinách a vyskytuje se ve 25 % případů.

Dalším důvodem může být naopak zmenšení růstu horní čelisti. Normální dolní čelist se pak jeví jako neúměrně větší. V ČR se toto projevuje také asi v 25 % případů.

Nejčastěji se ale vyskytuje vada kombinovaná, kde je problém ve větším růstu dolní čelisti a menším růstu horní čelisti, to se vyskytuje asi v polovině všech případů.

Vada se diagnostikuje na laterálním RTG a na rozdíl od předkusu, je její nechirurgická, pouze ortodontická terapie, nemožná. Korekce této skeletální vady je proto téměř vždy chirurgická, používáme techniky ortognátní chirurgie. Kdy posunujeme horní čelist dopředu a dolní dozadu, často je tento výkon doplněn i plastikou brady a doplněním kostního objemu syntetickou kostí.

U léčby těchto vad je samozřejmostí spolupráce s ortodontistou. V těchto případech však lze vadu řešit takzvaným přístupem surgery first, který znamená, že se nejdříve udělá operace a finální úprava skusu se dělá, až po operaci za pomocí rovnátek. Tento postup je daleko rychlejší, celková doba nošení rovnátek je 9 měsíců (oproti cca 2 leté terapie klasickou cestou). Tato metoda je však velmi citlivá na přesnost plánování a zde je téměř vždy nutná dokonalé 3D plánování estetického výsledku. V ČR jsme stejně jako u většiny nových přístupů v ortognátní chirurgii byli první, kdo ji začal využívat.

Proto se prosím neváhejte v tomto případě na nás obrátit.


Objednání

Tel.: 271 750 826 nebo 777 273 777
Mail: [email protected]

Rezervace termínu

PROČ si nás vybrat

• nadstandardní rozsah služeb
• výjimečná kvalita péče
• absolutní diskrétnost
• vysoká etika ošetřování
• jednoznačná cenová politika

KDE NÁS NAJDETE

Soběslavská 2062/44
130 00 Praha 3 Vinohrady

Hned u metra Želivského (trasa A)

Mapa

Streetview