fbpx

Otevřený skus

Otevřený skus je vada, která je často způsobená nerovnoměrným růstem horní i dolní čelisti, kdy místo to aby rostly rovnoběžně, rostou rozbíhavě. To má za příčinu stav, kdy se dotýkají pouze zadní zuby a skus vpředu je tak otevřen a pacient nemůže přednímu zuby nic ukousnout.

Zdravotní problémy této vady souvisejí pak s ústním typem dýchání, s problémy čelistních kloubů a přetěžování zadních zubů při kousání.

Estetické problémy souvisí s neestetickou velkou dolní třetinou obličeje, dále s velkým dásňovým úsměvem, nemožností normálně dovřít ústa, která jsou buď stále pootevřená, nebo naopak jsou na bradě velmi neestetické „propadliny“ způsobené přetěžováním bradového svalu při úporné snaze dotáhnout rty k sobě, velmi často je také přítomen podbradek.

Skeletálně otevřený skus je vada, o které je známo, že její řešení je pouze kombinací ortodontické terapie a operace. Operační řešení otevřeného skusu je podle všech dostupných literárních zdrojů zatíženo větším procentem rizika relapsu, tj. obnovením vady. Navrácení vady nikdy není do původního rozměru a často je možné relaps vyrovnat rovnátky v době po operaci.

Riziko relapsu je větší u žen, které mají nebo měly problémy s čelistním kloubem a mají nevyrovnané hladiny ženských hormonů. Změny na kloubu se dají vysledovat z charakteristického obrazu na RTG. Abychom riziko minimalizovali je nutno provést některá opatření, která nejsou součástí standardního poučení stejně tak jako i určení hladiny ženských hormonů.

Příčinou relapsu není nesrůstání kosti v místě operace, ale postupná přestavba chrupavky čelistních kloubů, na kterou je pooperačně přenášena poněkud větší síla. Proto je někdy nutno 3 měsíce před operací, během hojení a někdy také ještě 6 měsíců po operaci užívat pravidelně léky chránící chrupavku. Tuto medikaci Vám dále popíše ošetřující lékař. Dále je zapotřebí před operací dostavět okousané hrbolky na přetěžovaných stoličkách.

Abychom minimalizovali síly působící na kloub, používáme speciální mezičelistní vazbu, která se jmenuje skeletální fixace. Ta není upevněna jen prostřednictvím rovnátek. Během operace Vám navážeme drátěné kličky. Které budeme používat po dobu hojení k upevnění gumových vazeb. Tím zajistíme, aby se na čelistní kloub nepřenášela větší síla. Gumové tahy se na tyto kličky musí nasazovat 6 týdnů celý den a poté v některých případech až 6 měsíců na noc. Tyto kličky se následně odstraní v lokální anestesii.

Operace je vždy zajištěna podáváním antibiotik po dobu 14 dní. V případě operace otevřeného skusu pak budeme muset Vaši operaci zajišťovat ještě delší dobu až několika měsíců. Používáme preparáty ze skupiny tetracyklinových antibiotik, především Doxyciklin ¼ tablety denně.

V pooperačním období musí následovat velmi usilovná rehabilitace. Ta trvá půl roku. Slouží k posílení svalových skupin, které poté udržují výsledek operace.

Byli bychom rádi, aby Vám tyto informace pomohly, zvláště v pooperačním období. Nemají za úkol zvyšovat Vaše obavy. Věříme, že Vám takto pomůžeme odstranit Vaši vadu a minimalizovat rizika vyplývající z její závažnosti a výrazně zlepšit estetiku obličeje (viz zde).


Objednání

Tel.: 271 750 826 nebo 777 273 777
Mail: [email protected]

Rezervace termínu

PROČ si nás vybrat

• nadstandardní rozsah služeb
• výjimečná kvalita péče
• absolutní diskrétnost
• vysoká etika ošetřování
• jednoznačná cenová politika

KDE NÁS NAJDETE

Soběslavská 2062/44
130 00 Praha 3 Vinohrady

Hned u metra Želivského (trasa A)

Mapa

Streetview