Dostatek kosti v čelisti představuje základní předpoklad pro úspěšné zavedení zubního implantátu. Kost po extrakci zubu ubývá, tzv. atrofuje, to je důsledkem chybění sil, které se za normálních okolností při žvýkání přes kořen zubů přenášejí do kosti. Pokud chybí zub, chybí i tyto síly a organismus, pak rozeznává vlastní kost jako nepotřebnou a usuruje ji.
Náhrada kosti představuje v implantologii velký problém a naše praxe se na tyto operace specializuje. Provádíme je i pro jiné kolegy implantology, kteří nemají takové zkušenosti.
Pro zjednodušení popíšeme základní operační přístupy, jak nahrazujeme kost v následujících případech (i když existují i speciální případy, které s Vámi samozřejmě rádi projednáme osobně):
- Chybění kosti v estetické zóně, tzn. horní přední zuby
- Chybění kosti v bočních úsecích horní čelisti
- Chybění kosti v bočních úsecích dolní čelisti
Ad1. Chybění kosti v estetické zóně, tzn. horní přední zuby
Dostatek kosti je důležitý nejen pro vlastní vhojení implantátu, ale i pro konečný estetický výsledek zvláště v případě předních zubů horní čelisti. Tato oblast se nazývá estetická zóna a klade na nás velké estetické nároky, protože sebemenší asymetrie a chybění byť jen 1 mm dásně je velmi esteticky handicapující. Na předních zubech je mimo jejich tvaru a symetrie důležitá linie přechodu bílé skloviny v červenou dáseň. Tato linie se anglicky nazývá emergence profile. Výška dásně je dána ne její tloušťkou, ale množstvím kosti, na které dáseň leží. Proto je tak důležité, když chceme dosáhnout dokonalosti emergence profile, se věnovat právě kosti.
Vhodné zákroky:
- Malá horizontální kostní augmentace
- Velká horizontální i vertikální augmentace kostním blokem
- Velká horizontální i vertikální augmentace zesílenou nevstřebatelnou membránou nebo titanovou mřížkou
Ad 2. Chybění kosti v bočních úsecích horní čelisti
Zde již nejsou estetické nároky tak velké a není zpravidla nutné augmentovat kost kostním blokem. Na druhou stranu po extrakcích stoliček dochází velmi rychle k úbytku kosti, který nemusí být v ústech zjevný.
Nad kořeny malých stoliček (třenových zubů, premolárů) máme vedlejší dutinu nosní. Ta nám celý život roste a po vytržení zubu, kdy nedochází k přenosu žvýkacích sil na kost nám rychle usuruje kost zevnitř. Toto je nejčastější případ, kdy kost dodáváme.
Vhodný zákrok: Sinus Lift
Ad 3. Chybění kosti v bočních úsecích dolní čelisti
V bočních úsecích dolních čelistí nejčastěji chybí kost, když se implantáty zavádějí až dlouhou dobu po vytržení zubu. Z dolní čelisti misí nejdříve část kosti přivrácená k tvářím a rtům, pak se ztrácí i výška kosti, kde se dá implantovat. Každá tato situace má své rozdílné chirurgické řešení:
3A) Výška kosti je dostatečná, ale chybí část přivrácená ke tvářím a rtům
Vhodné zákroky:
3B) Výška ani šířka kosti není dostatečná pro zavedení zubního implantátu
Vhodné zákroky:
- Sendvičová osteotomie
- Distrakční osteoneogeneze
- Guided Bone Regeneration – řízená tkáňová regenerace